Дропшипінг (від англ. dropshipping — "пряме постачання") — це ефективна торгова стратегія, де продавець концентрується тільки на прийомі замовлень і спілкуванні з клієнтами, а усі турботи про зберігання і доставку товарів бере на себе постачальник. Продавцеві треба лише створити привабливий інтернет-магазин і розробити план по залученню покупців. Це ідеальний варіант для тих, хто хоче зосередитися на маркетингу та продажах, без зайвого клопоту з логістикою і складським зберіганням.
Давайте зануримося в деталі, щоб зрозуміти усі плюси і мінуси дропшипінгу. Цей огляд стане корисним путівником для підприємців початківців, які мають сумніви, чи підходить їм такий спосіб ведення бізнесу.
Як працює дропшипінг
Дропшиппинг — бізнес-модель, завдяки якій підприємцям вдасться уникнути великих інвестицій в запаси і логістику. Замість того, щоб закуповувати великі партії товарів і чекати їх продаж, ви можете одразу почати продавати без необхідності вкладень в інвентар.
У дропшипінгу три основні учасники:
- Покупець — людина, яка купує продукцію для власного використання через інтернет-магазин.
- Дропшипер-продавець, на якому лежить управління інтернет-магазином і спілкування з потенційними клієнтами від свого імені. У нього немає товару на руках і він не займається його доставкою, а тільки фокусується на залученні клієнтів.
- Постачальник – компанія, що надає товари безпосередньо покупцеві без посередників.
Ось один з варіантів організації дропшипінгу:
- Дропшипер викладає товари в своєму онлайн-магазині, створюючи привабливі пропозиції для потенційних покупців.
- Клієнт оформляє замовлення на сайті.
- Покупець платить дропшиперу за замовлення і забирає комісію, сума, що залишилася, спрямовується постачальникові.
- Постачальник відправляє посилку покупцеві за адресою, вказаною клієнтом.
Обробка замовлень здійснюється як вручну, так і автоматично. Наприклад, клієнт оформляє замовлення на сайті дропшипера, а той в свою чергу потім передає його назад. За допомогою API замовлення передаються автоматично: постачальник надає API дропшиперу, який інтегрує його на свій сайт, що спрощує процес замовлень.
Плюси і мінуси дропшипінгу для продавця
Переваги:
- Мінімальні стартові вкладення.
- Відсутність ризику неліквіду: при низькому попиті, збитки зводяться лише до рекламних витрат, не зачіпаючи закупівлю продукції.
- Можна швидко додати новий товар на сайт і запустити рекламу без попередньої закупівлі і довгого очікування доставки.
- Зручність управління бізнесом віддалено: всі операції здійснюються онлайн, що дозволяє ефективно управляти бізнесом де б ви не знаходилися.
Недоліки:
- Висока ціна. Купівля продукції через посередника збільшує її вартість в порівнянні з прямою закупівлею у виробника.
- Складнощі в маркетингу і рекламі. Через відсутність продукції "під рукою" неможливо зробити оригінальний контент, тому доводиться використовувати інформацію і зображення, надані постачальником.
- Обмежені можливості для тестування продукції. Замовити і протестувати можна лише одиничні товари, але це складно, якщо асортимент великий.
- Висока конкуренція. У дропшипінгу безліч продавців пропонують одні і ті ж товари з аналогічними умовами доставки. Щоб виділитися на тлі конкурентів, необхідно мати глибокі знання в інтернет-маркетингу і просуванні. Тільки так можна привабити покупців і переконати їх купити саме у вас.
- Репутаційні ризики. Взаємодія з постачальниками завжди несе в собі ризик. Якщо він припуститься помилки — відправить не той товар, надасть продукцію низької якості або погано упакує її — негативні відгуки будуть спрямовані на ваш магазин. У очах покупців саме ви несете відповідальність за всі аспекти купівлі.
Робота по дропшипінгу має як свої плюси, так і мінуси. Менші початкові вкладення і відсутність ризику неліквіду роблять такий підхід привабливим, особливо для підприємців-початківців. Проте, більш висока вартість продукції і складності в маркетингу вимагають продуманого підходу і ефективної співпраці з надійними постачальниками.